Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 6; 07/29/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 6; 07/29/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal 20 Jim Snow 273 20:00:21 01:40:21 01:19:15 00:00:00
2 2 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 20:06:57 01:46:57 01:24:28 00:05:13
3 3 CAN O WHOOPASS 624 Cal 20 Richard vonEhrenkrook 273 20:12:47 01:52:47 01:29:05 00:09:50
4 4 POLLY 19 Bird Boat Johnson Stucky 204 20:04:16 01:44:16 01:29:53 00:10:38
DNF: DIANA (278); FANTASEA ISLANDER (82F); FIRST RODEO (449);
OCS: COMFORTABLY NUMB (86);
DNS: CMA2 (203);
DNC: BABY BLUE (506); BIG SHOT (5100); BLUE RIBBON (343); LUELLA (283); MOXIE (28217); PIP (5168); SIZZLER (28824);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 126 192405 00:59:05 00:56:49 00:00:00
2 2 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 126 19:44:50 01:19:50 01:16:46 00:19:57
3 3 MINNA 254 Alerion 28 Bill Royall 150 19:48:37 01:23:37 01:17:39 00:20:50
4 4 ROUSTABOUT 18630 Peterson 34 Rob Schmidt 123 19:45:43 01:20:43 01:17:57 00:21:08
5 5 QE3 8049 Tartan 10 George Tom Janson Perot 126 19:51:23 01:26:23 01:23:04 00:26:15
6 6 SKIP 358 Alerion 28 Jeremy Moncada 150 19:57:05 01:32:05 01:25:30 00:28:41
DNF: LIQUID ASSET (6); MAXINE (43); SPIRIT (275);
DNC: ANIARA (8553); ENCORE (8592); ENCORE (1639); FURTHER (39); H2OSPREY (173); KIRA (28999); LEDA (71); MIMICAT (2707); MISTRESS II (11M); SALIENT (30); SEAYA (252); SUMMER SAILSTICE (142);
J/105 (PHRF ToT) Start J at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FAST FRIENDS 231 J105 Bill Smith 78 19:44:01 01:14:01 01:16:37 00:00:00
2 2 LARIKIN 337 J105 Tom Struttmann 78 19:48:49 01:18:49 01:21:35 00:04:58
3 3 MASQUERADE USA 17 J105 Tom Coates 78 19:51:50 01:21:50 01:24:42 00:08:05
4 4 TRIPLE PLAY 105T J105 Simon Payne 78 19:55:19 01:25:19 01:28:18 00:11:41
5 5 ALCHEMY 275 J105 Walter Sanford 78 19:58:24 01:28:24 01:31:30 00:14:53
DNC: BLACKHAWK (40J); BLUE RIBBON (120); LULU (400); MAMALUC (265); ROXANNE (163); STRANGELOVE (USA374);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 PEREGRINE 25487 J120 David Halliwill 54 19:33:39 00:58:39 01:03:07 00:00:00
2 2 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:37:52 01:02:52 01:03:51 00:00:44
3 3 KUAI 211 Melges 32 Daniel Thielman 30 19:33:50 00:58:50 01:05:56 00:02:49
4 4 MULAN 52659 Beneteau 10R Michael Chammout 81 19:52:15 01:17:15 01:19:35 00:16:28
5 5 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:54:15 01:19:15 01:25:17 00:22:10
DNC: ANOTHER GIRL (XX (20)); AUDACITY (USA 52002); BIG BLAST! (22); BRIGHT HOUR (50092); COURAGEOUS (77); GOOD CALL (56709); LOOPER (855); NINA (27); RAGTIME (50090); SECRET SQUIRREL (51507); SWIFT NESS (USA 101); TIBURON (11T); TYR (52125);
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 19:46:40 01:06:40 01:07:05 00:00:00
2 2 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:44:07 01:04:07 01:09:00 00:01:55
3 3 GANESHA 28862 Sabre 36 Tom Bauch 111 19:54:50 01:14:50 01:13:35 00:06:30
4 4 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:51:59 01:11:59 01:15:35 00:08:30
5 5 LEILANI 115 Tartan 37 Bob Lalanne 99 20:07:39 01:27:39 01:27:47 00:20:42
6 6 LONESTAR 40L Beneteau 10R Madeline Morey 81 20:13:04 01:33:04 01:35:52 00:28:47
DNF: ANDALE (105A);
OCS: TREX (1007);
DNC: BASIC INSTINCT (8123); JARLEN (28528); JUSTICE (NIL); MIN FLICKA (38028); VENTO (40841); WHITE-JACKET (USA-901);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ORCA 85 Moore 24 Will/Rich Baylis/Bergsund 150 19:35:48 00:50:48 00:47:10 00:00:00
2 2 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 19:47:34 01:02:34 00:59:54 00:12:44
3 3 SEASCAPE 28326 Ericson 32-3 Michael Bender 159 19:54:34 01:09:34 01:03:47 00:16:37
4 4 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:54:36 01:09:36 01:04:38 00:17:28
5 5 SIMPLY IRRESISTIBLE 18409 Express 27 Bill Dana 129 19:53:21 01:08:21 01:05:26 00:18:16
6 6 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:57:06 01:12:06 01:06:23 00:19:13
7 7 ACQUA VELOCE 384 J80 Peter Boland 111 19:53:59 01:08:59 01:07:50 00:20:40
8 8 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:58:29 01:13:29 01:10:21 00:23:11
9 9 SRIRACHA 127 J80 Kim Le 111 19:59:21 01:14:21 01:13:07 00:25:57
10 10 BLUE JAY 95 J22 SFYC Youth 183 20:11:29 01:26:29 01:16:41 00:29:31
11 11 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim/Matt/Jonathan Gibbs 129 20:16:19 01:31:19 01:27:25 00:40:15
DNF: WINTERSMOON (116K);
OCS: XASXAS (77613);
DNC: 50/50 (144); BOOMER (676); BOTTLE ROCKET (538); CARITA (38035); DREAM TEAM (8180); FLASHMAN (116F); FLIGHT RISK (T650); KLUSTER BUCK (229); MAGIC (960); RAMPAGE (582); SALTY HOTEL (60); SONATA (33685); TEQUILA (18353); TRILLIAN (32s); ZERO TO 60 (060);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________