Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 8; 06/03/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 8; 06/03/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:31:31 01:11:31 00:56:29 00:00:00
2 2 POLLY 19 Bird Boat Johnson Stucky 205 19:33:42 01:13:42 01:03:27 00:06:58
3 3 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:35:04 01:15:04 01:03:57 00:07:28
4 4 DIANA 278 Cal 20 Johanna Altorfer 273 20:00:39 01:40:39 01:19:30 00:23:01
DNF: FANTASEA ISLANDER (82); COMFORTABLY NUMB (86);
DNC: MOXIE (28217); PIP (5168); LUELLA (283); RACCOON (8008); FIRST RODEO (449); BIG SHOT (5100); BABY BLUE (506); SIZZLER (28824);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 126 19:18:00 00:53:00 00:50:58 00:00:00
2 2 QE3 8049 Tartan 10 George Tom Janson Perot 126 19:19:16 00:54:16 00:52:11 00:01:13
3 3 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 126 19:25:47 01:00:47 00:58:27 00:07:29
4 4 SPIRIT 275 Alerion 28 Steve Rogers 150 19:30:22 01:05:22 01:00:42 00:09:44
5 5 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:27:46 01:02:46 01:00:54 00:09:56
6 6 SALIENT 30 Cal 2-39 Mark / Richard Pearce 123 19:29:25 01:04:25 01:02:13 00:11:15
7 7 MINNA 254 Alerion 28 Bill Royall 150 19:34:43 01:09:43 01:04:44 00:13:46
8 8 LIQUID ASSET 27707 Ranger 33 John & Doug Rook & Keller 150 19:37:32 01:12:32 01:07:21 00:16:23
9 9 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:42:10 01:17:10 01:11:21 00:20:23
DNF: LEDA (71);
DNC: SKIP (358); SUMMER SAILSTICE (142); SEASCAPE (28326); MAXINE (43); ENDORFIN (5858); FURTHER (39); H2OSPREY (173); ROUSTABOUT (18630); TRILLIAN (32s); ANIARA (8553); ENCORE (8592); ENCORE (1639);
Sportboat (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RAGTIME 50090 J90 TRYGVE (TRIG) LILJESTRAND 48 19:28:05 00:58:05 01:03:08 00:00:00
2 2 TIBURON 11 C&C 30 steve stroub 33 19:26:58 00:56:58 01:03:31 00:00:23
3 3 KUAI 211 Melges 32 Daniel Thielman 30 19:27:02 00:57:02 01:03:55 00:00:47
4 4 BOOMER 676 Melges 20 Marcus Canestra 111 19:54:43 01:24:43 01:23:18 00:20:10
DNC: LOOPER (855); ZERO TO 60 (060); SRIRACHA (127); KLUSTER BUCK (229); FLIGHT RISK (T650); ACQUA VELOCE (384); RAMPAGE (582); BOTTLE ROCKET (538);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BRIGHT HOUR 50092 Farr 40 James Bradford 0 19:27:31 00:52:31 01:02:04 00:00:00
2 2 PEREGRINE 25487 J120 David Halliwill 45 19:32:42 00:57:42 01:03:02 00:00:58
3 3 GOOD CALL 56709 J124 Richard Garman 39 19:48:16 01:13:16 01:20:51 00:18:47
4 4 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:51:58 01:16:58 01:22:50 00:20:46
DNC: ANOTHER GIRL (XX (20)); YUCCA (8526); TYR (52125); SWIFT NESS (101); BIG BLAST! (22); SECRET SQUIRREL (51507); SECRET SQUIRREL (51507);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE 17 J105 Tom Coates 78 19:38:49 01:03:49 01:06:03 00:00:00
2 2 ROXANNE 163 J105 Elliott Charles Chewie 78 19:41:15 01:06:15 01:08:34 00:02:31
3 3 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:41:40 01:06:40 01:09:00 00:02:57
4 4 LARIKIN 337 J105 Tom Struttmann 78 19:42:27 01:07:27 01:09:49 00:03:46
5 5 BLUE RIBBON 120 J105 PJ Campfield & Kurt Jordan 78 19:43:33 01:08:33 01:10:57 00:04:54
6 6 STRANGELOVE 374 J105 Justin Oberbauer 78 19:52:47 01:17:47 01:20:30 00:14:27
7 7 FAST FRIENDS 231 J105 Bill Smith 78 19:53:03 01:18:03 01:20:47 00:14:44
DNF: TRIPLE PLAY (105J);
DNC: LULU (400); MAMALUC (265); BLACKHAWK (40);
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:44:51 01:04:51 01:07:46 00:00:00
2 2 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:43:14 01:03:14 01:08:03 00:00:17
3 3 BASIC INSTINCT 8123 Elliott 1050 Memo Gidley 69 19:47:26 01:07:26 01:10:49 00:03:03
4 4 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:47:55 01:07:55 01:11:19 00:03:33
5 5 LONESTAR 40 Beneteau 10R Madeline MOrey 81 19:53:10 01:13:10 01:15:22 00:07:36
6 6 MIN FLICKA 38028 Hanse Scott Winters 105 19:58:12 01:18:12 01:17:36 00:09:50
7 7 GANESHA 28862 Sabre 36 Tom Bauch 111 19:59:19 01:19:19 01:18:00 00:10:14
8 8 LEILANI 115 Tartan 37 Bob Lalanne 99 20:01:01 01:21:01 01:21:08 00:13:22
9 9 ANDALE 105 J109 Bruce Reeves 72 20:00:22 01:20:22 01:23:59 00:16:13
10 10 VENTO 40841 Swan 391 Michael Malaga 99 20:06:45 01:26:45 01:26:53 00:19:07
11 11 TREX 1007 BENETEAU FIRST 40 TED ELLIOTT 42 20:03:51 01:23:51 01:32:04 00:24:18
DNC: FREEDOM (18230); WHITE-JACKET (901); NINA (27); JUSTICE (NIL);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:42:45 00:57:45 00:53:10 00:00:00
2 2 BLUE JAY 95 J22 Chloe Holder 183 19:46:58 01:01:58 00:54:57 00:01:47
3 3 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:48:46 01:03:46 00:59:13 00:06:03
4 4 FLASHMAN 116 Moore 24 Ashley Perrin 150 19:48:56 01:03:56 00:59:22 00:06:12
DNF: SIMBA (87275); ORCA (85);
DNC: SHENANIGANS (67); SONATA (33685); MISTRESS II (11); MOONLIGHT (28059); TEQUILA (18353); 50/50 (144); CARITA (38035); SALTY HOTEL (60); WINTERSMOON (116);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________