Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 2; 4/22/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 2; 4/22/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FANTASEA ISLANDER 82 Islander 28 David/Kevin Evans/Reilly 201 19:01:30 00:41:30 00:35:55 00:00:00
2 2 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:03:29 00:43:29 00:37:03 00:01:08
3 3 POLLY 19 Bird Boat Johnson Stucky 205 19:03:11 00:43:11 00:37:11 00:01:16
4 4 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:08:39 00:48:39 00:38:25 00:02:30
5 5 DIANA 278 Cal 20 Johanna Altorfer 273 19:17:50 00:57:50 00:45:41 00:09:46
DNC: FIRST RODEO (449); MOXIE (28217); COMFORTABLY NUMB (86); LUELLA (283); PIP (5168); RACCOON (8008); BABY BLUE (506); BIG SHOT (5100);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 126 19:03:12 00:38:12 00:36:44 00:00:00
2 2 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:06:07 00:41:07 00:38:01 00:01:17
3 3 LEDA 71 Lapworth 36 David James 150 19:07:16 00:42:16 00:39:15 00:02:31
4 4 SALIENT 30 Cal 2-39 Mark / Richard Pearce 123 19:07:28 00:42:28 00:41:01 00:04:17
5 5 MINNA 254 Alerion 28 Bill Royall 150 19:09:16 00:44:16 00:41:06 00:04:22
6 6 SPIRIT 275 Alerion 28 Steve Rogers 150 19:09:33 00:44:33 00:41:22 00:04:38
7 7 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 126 19:08:09 00:43:09 00:41:29 00:04:45
8 8 ENDORFIN 5858 Beneteau 331 michael chammout 162 19:10:48 00:45:48 00:41:49 00:05:05
9 9 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:16:57 00:51:57 00:45:53 00:09:09
10 10 TRILLIAN 32s Sabre 32s Scott Gray 168 19:25:33 01:00:33 00:54:49 00:18:05
DNF: MIMICAT (2707);
DNC: H2OSPREY (173); QE3 (8049); FURTHER (39); SEAYA (252); ROUSTABOUT (18630); SEASCAPE (28326); SKIP (358); LIQUID ASSET (27707); ENCORE (8592); ANIARA (8553); ENCORE (1639);
Sportboat (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 KUAI 211 Melges 32 Daniel Thielman 30 19:14:54 00:44:54 00:50:19 00:00:00
DNC: TIBURON (11); BOOMER (676); KLUSTER BUCK (229); SRIRACHA (127); RAGTIME (50090); LOOPER (855); ZERO TO 60 (060); ACQUA VELOCE (384); FLIGHT RISK (T650);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 PEREGRINE 25487 J120 David Halliwill 45 19:10:28 00:35:28 00:38:45 00:00:00
2 2 ANOTHER GIRL XX (20) Alerion Express 38 Cinde Lou Delmas 90 19:15:41 00:40:41 00:41:19 00:02:34
3 3 BRIGHT HOUR 50092 Farr 40 James Bradford -9 19:10:04 00:35:04 00:42:08 00:03:23
4 4 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:21:54 00:46:54 00:50:28 00:11:43
DNC: TYR (52125); YUCCA (8526); SWIFT NESS (101); BIG BLAST! (22); SECRET SQUIRREL (51507); GOOD CALL (56709);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE 17 J105 Tom Coates 78 19:11:22 00:36:22 00:37:38 00:00:00
2 2 TRIPLE PLAY 105J J105 Simon Payne 78 19:12:58 00:37:58 00:39:18 00:01:40
3 3 ROXANNE 163 J105 Elliott Charles Chewie 78 19:13:39 00:38:39 00:40:00 00:02:22
4 4 MAMALUC 265 J105 Scott Lamson 78 19:18:28 00:43:28 00:44:59 00:07:21
5 5 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:21:15 00:46:15 00:47:52 00:10:14
DNC: LARIKIN (337); FAST FRIENDS (231); BLUE RIBBON (120); STRANGELOVE (374); BLACKHAWK (40); LULU (400);
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:12:33 00:32:33 00:35:02 00:00:00
2 2 TREX 1007 BENETEAU FIRST 40 TED ELLIOTT 42 19:14:14 00:34:14 00:37:35 00:02:33
3 3 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:16:16 00:36:16 00:38:05 00:03:03
4 4 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 19:19:17 00:39:17 00:39:32 00:04:30
5 5 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:17:51 00:37:51 00:39:33 00:04:31
6 6 GANESHA 28862 Sabre 36 Tom Bauch 111 19:21:03 00:41:03 00:40:22 00:05:20
7 7 VENTO 40841 Swan 391 Michael Malaga 99 19:24:45 00:44:45 00:44:49 00:09:47
8 8 LONESTAR 40 Beneteau 10R Madeline MOrey 81 19:24:08 00:44:08 00:45:28 00:10:26
DNC: ANDALE (105); MIN FLICKA (38028); NINA (27); BASIC INSTINCT (8123); LEILANI (128); WHITE-JACKET (901);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ORCA 85 Moore 24 Will/Rich Baylis/Bergsund 150 19:20:41 00:35:41 00:33:08 00:00:00
2 2 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:22:23 00:37:23 00:34:25 00:01:17
3 3 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:21:34 00:36:34 00:35:00 00:01:52
4 4 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim/Matt/Jonathan Gibbs 129 19:22:46 00:37:46 00:36:09 00:03:01
5 5 TEQUILA 18353 Express 27 Matt Krogstad 129 19:23:56 00:38:56 00:37:16 00:04:08
6 6 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 19:24:15 00:39:15 00:37:34 00:04:26
7 7 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:28:00 00:43:00 00:39:56 00:06:48
8 8 CARITA 38035 C&C 32 Stephan Sonnenschein 162 19:30:38 00:45:38 00:41:40 00:08:32
DNC: FLASHMAN (116); SONATA (33685); BLUE JAY (95); SALTY HOTEL (60); MISTRESS II (11); 50/50 (144); WINTERSMOON (116);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________