Corinthian Yacht Club CYC FNR Summer 2015 Race 20; 08/28/2015 Corinthian Yacht Club
CYC FNR Summer 2015
Race 20; 08/28/2015
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JUST/EM 1234 Cal-20 Ted Goldbeck 273 19:10:36 00:50:36 00:39:58 00:00:00
2 2 CAN O WHOOPASS 624 Cal-20 Richard vonEhrenkrook 273 19:12:49 00:52:49 00:41:43 00:01:45
3 3 RACCOON 8008 Cal-20 Jim Snow 273 19:13:20 00:53:20 00:42:07 00:02:09
4 4 BABY BLUE 506 Cal 20 Craig McDow 273 19:15:23 00:55:23 00:43:44 00:03:46
5 5 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 19:11:36 00:51:36 00:44:40 00:04:42
DNC: LUELLA (283); BLUE RIBBON (343); FIRST RODEO (449); BELAFONTE (5000); BIG SHOT (5100); PIP (5168); AQUILA (28465);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start B at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RAGTIME 50090 J/90 Trig Liljestrand 48 19:21:10 00:51:10 00:55:37 00:00:00
2 2 TIBURON 38042 santa cruz 37 steve stroub 27 19:21:24 00:51:24 00:57:54 00:02:17
3 3 AURORA 28088 Baltic 45 Scott Sandell 45 19:27:41 00:57:41 01:03:01 00:07:24
4 4 HOT SOCKS 27B Beneteau Figaro Christin Barker 45 19:47:49 01:17:49 01:25:01 00:29:24
DNF: ALLEGRO NON TROPPO (56657);
DNC: COURAGEOUS (77); SWIFT NESS (101); T REX (1007); TAI KUAI (7676); YUCCA (8526); PEREGRINE (25487); ARGO (46933); TYR (52125); BOGHOPPER (87939); DOUBLE TROUBLE (93204); ANOTHER GIRL (XX (20));
J/105 (PHRF ToT) Start B at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ROXANNE 163 J105 Charles James 78 19:22:44 00:52:44 00:54:35 00:00:00
2 2 MASQUERADE 111 J105 Tom Coates 78 19:23:19 00:53:19 00:55:11 00:00:36
3 3 ALCHEMY 275J J/105 Walter Sanford 78 19:28:11 00:58:11 01:00:13 00:05:38
4 4 TRIPLE PLAY 105T J105 Simon Payne 78 19:30:18 01:00:18 01:02:25 00:07:50
5 5 SHELOVESIT 183 J105 Johnson Stucky 78 19:44:30 01:14:30 01:17:07 00:22:32
DNC: BLACKHAWK (40); SWELL (120); FAST FRIENDS (231); LARRIKIN (337); LULU (400);
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start C at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Daysailer Glenn Isaacson 54 19:27:59 00:52:59 00:57:01 00:00:00
2 2 QE3 8049 Tartan 10 Tom/George Perot/Janson 126 19:37:03 01:02:03 00:59:40 00:02:39
3 3 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:35:11 01:00:11 01:00:00 00:02:59
4 4 TOPGALLANT 18608 Tartan Ten Carl Flemming 126 19:38:01 01:03:01 01:00:36 00:03:35
5 5 ANDALE 105A J 109 Bruce Reeves 72 19:34:19 00:59:19 01:01:59 00:04:58
6 6 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:34:25 00:59:25 01:02:24 00:05:23
7 7 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:36:16 01:01:16 01:04:01 00:07:00
8 8 GANESHA 28862 Sabre 36-1 Tom Bauch 111 19:47:31 01:12:31 01:11:19 00:14:18
DNF: SEAYA (252);
DNC: NINA (27); SAILENT (30); FLYING BABY (138); LINDO (195); KATESTER (227); CATTITUDE (860); BASIC INSTINCT (8123); FREEDOM (18230); ROUSTABOUT (18630); KIRA (28999);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start D at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 WINTERSMOON 116K Knarr Bryan Kemnitzer 180 19:26:57 00:46:57 00:41:48 00:00:00
2 2 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence/Michael Bekins/Stephens 183 19:27:37 00:47:37 00:42:13 00:00:25
3 3 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:26:35 00:46:35 00:43:04 00:01:16
4 4 H2OSPREY 173 Alerion 28 Team Osprey 150 19:27:03 00:47:03 00:43:41 00:01:53
5 5 MINNA 254 Alerion 28 Tom Royall 150 19:38:35 00:58:35 00:54:24 00:12:36
DNF: MISTRESS II (11); LEDA (71); MARA (422); SANS SOUCI (28591);
DNC: MAXINE (43); SPIRIT (275A); MIMICAT (2707); ENDORFIN (5858); ANIARA (8553); LONE (77184); ITSAZOO (77419); SWAN (Swan);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start E at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FIFTY/FIFTY 144KNA Knarr John Bobincheck 198 19:40:18 00:55:18 00:48:03 00:00:00
2 2 MAGIC 960 Etchells Laurene Pulgram 120 19:51:04 01:06:04 01:04:06 00:16:03
DNF: JR (76); YOUNGSTER (82Y); ACQUA VELOCE (384); MOONLIGHT (28059); SIMBA (87275);
DNC: SHENANIGANS (67); FLASHMAN (116M); ZARA (144BEN); KLUSTER BUCK (229); BOTTLE ROCKET (538); EXPRESS LANE (3416); KUAI (7676); TEQUILA MOCKINGBIRD (18353); ABIGAIL MORGAN (18394); MAHNA MAHNA (18433); WUDA SHUDA (20354); SONATA (33685); CARITA (38035);
Multihull (PHRF ToT) Start F at 18:50
DNC: SHADOW (49);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________