Corinthian Yacht Club CYC FNR 2012 Race 19; 8/31/2012 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2012
Race 19; 8/31/2012

PHRF 1 (PHRF ToT) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TIBURON 38042 sc 37 stephen stroub 27 19:12:00 00:42:00 00:47:19 00:00:00
2 2 JR 76 Moore 24 Richard Korman 150 19:25:40 00:55:40 00:51:41 00:04:22
3 3 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:28:11 00:58:11 00:55:42 00:08:23
4 4 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:24:04 00:54:04 00:56:46 00:09:27
5 5 DANAE 265 J105 78 19:26:08 00:56:08 00:58:06 00:10:47
6 6 MASQUERADE 111 J105 Tom Coates 78 19:27:54 00:57:54 00:59:56 00:12:37
7 7 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 19:35:14 01:05:14 01:02:27 00:15:08
8 8 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:34:17 01:04:17 01:06:32 00:19:13
DNF: SHELOVESIT (183);
DNC: JOSE CUERVO (42); SHENANIGANS (67); KUAI (114); DIAMANTE (131); XAOS (134); ROXANNE (163); NOTHING VENTURED (248); YIKES! (450); WILCO (540); WHITE-JACKET (901); MAGIC (960); LOYA (3246); (7676); YUCCA (8526); EXPEDITIOUS (18478); MOONLIGHT (28059); ASTRA (40079); RAGTIME (50090); ELUSIVE (82166); ANOTHER GIRL (XX (20));
Non Spin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher Daysailer E G Isaacson 54 19:17:06 00:42:06 00:45:18 00:00:00
2 2 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle Le'Vicki 102 19:22:09 00:47:09 00:47:00 00:01:42
3 3 QE3 8049 TARTAN 10 TOM PEROT 126 19:26:54 00:51:54 00:49:54 00:04:36
4 4 FAST FRIENDS 18696 Santana 35 Bill Smith 114 19:26:24 00:51:24 00:50:19 00:05:01
5 5 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 126 19:27:37 00:52:37 00:50:36 00:05:18
6 6 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:25:14 00:50:14 00:52:30 00:07:12
7 7 GANESHA 28862 Sabre 36-2 Thomas Bauch 111 19:33:22 00:58:22 00:57:24 00:12:06
8 8 TOY BOX 87324 Capo 30 Pete campfield 120 19:38:05 01:03:05 01:01:12 00:15:54
9 9 VENTO 40841 Swan 391 Greg Arkus 99 19:36:17 01:01:17 01:01:23 00:16:05
DNC: NINA (27); SALIENT (30); BASIC INSTINCT (8123); ANIARA (8553); FREEDOM (18230); CHANCES R (28372); ARIADNE (28596); PEREGRINE (28745); ELUSIVE (42133); SWEETSPOT (46921); BEOWULF (87218); BETELGEUSE (D40);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YOUNGSTER 82Y IOD (International One Design) Ronald Young 156 19:26:56 00:46:56 00:43:13 00:00:00
2 2 ROAD RUNNER 6422 Ranger 23 Gregory Demetrulias 216 19:35:26 00:55:26 00:47:02 00:03:49
3 3 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins 183 19:39:16 00:59:16 00:52:33 00:09:20
DNC: BLAST! (224); PIRHANA BROTHERS (225); BIGWOW! (1093); ANOTHER WHITE BOAT (2583); BADFISH (4526);
NonSpinn3 (PHRF ToT) Start F at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 OREO 5044 Santana 22 Garth Copenhaver 237 19:28:42 00:48:42 00:40:13 00:00:00
2 2 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:35:37 00:55:37 00:43:56 00:03:43
3 3 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 204 19:43:00 01:03:00 00:54:19 00:14:06
DNC: TICKER TAPE (283); FJORDING (449); BELAFONTE (5000); BIG SHOT (5100); PIP (5168); RACCOON (8008); AQUILA (28465); PATIENCE (37987);
NS2 (PHRF ToT) Start E at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 WINTERSMOON 116 knarr bryan kemnitzer 180 19:35:25 00:50:25 00:44:53 00:00:00
2 2 FIFTY/FIFTY 144 Knarr Brent Crawford 180 19:36:40 00:51:40 00:46:00 00:01:07
3 3 SUMMER SAILSTICE 142 RANGER 33 John Arndt 153 19:35:00 00:50:00 00:46:14 00:01:21
4 4 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:34:25 00:49:25 00:47:56 00:03:03
5 5 SANS SOUCI 28591 Beneteau 321 Madeline Morey 168 19:38:44 00:53:44 00:48:39 00:03:46
6 6 FANTASEA ISLAND 82F Islander 28 201 19:42:20 00:57:20 00:49:37 00:04:44
DNC: MAXINE (43); SPIRIT (275S); MIMICAT (2707); MAHNA MAHNA (18433); KIRA (28999); SLIP AWAY (38078); SIRIUS (38730); WINDHOVER (47126); BELLE AMIE (51111); LONE (77184);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________