Corinthian Yacht Club 2010 Friday Night Summer Series Race 15; 07/16/2010 Corinthian Yacht Club
2010 Friday Night Summer Series
Race 15; 07/16/2010

Non-Spin 3 (PHRF ToT) Start A at 18:15
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 CHICA 1234C Cal 20 Ted Goldbeck 264 19:21:46 01:06:46 00:53:19 00:00:00
2 2 ROADRUNNER 6422 Ranger 23 Gregory Demetrulias 216 19:33:26 01:18:26 01:06:33 00:13:14
DNF: MISCHIEF (38005);
DNC: FJORDING (449F); RACCOON (8008); TENSION II (1171); SIZZLER (28824); AQUILA (28465); BELAFONTE (5000); SWEET REWARD (562); IT'SAZOO (77419);
Non-Spin 1 (PHRF ToT) Start B at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 E. G. Isaacson 54 19:34:33 01:04:33 01:09:28 00:00:00
2 2 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:37:52 01:07:52 01:11:16 00:01:48
3 3 HENRY HANNAH 59 Cal 40 David Holscher 114 19:44:09 01:14:09 01:12:35 00:03:07
4 4 ARIANA 8553 Swan 38 Larry Mathews 120 19:44:59 01:14:59 01:12:45 00:03:17
5 5 CHANCES R 28372 Beneteau First 36.7 Kim von Blohn 81 19:48:49 01:18:49 01:21:11 00:11:43
6 6 SALIENT 30 CAL 39/2 Mark Pearce 123 19:55:52 01:25:52 01:22:56 00:13:28
7 7 GANESHA 28862 Sabre 36 Thomas Bauch 111 19:59:51 01:29:51 01:28:21 00:18:53
8 8 JARLEN 28528 J/35 Robert Bloom 72 19:57:29 01:27:29 01:31:25 00:21:57
DNF: QE3 (8049);
OCS: ELUSIVE (42133);
DNC: YEOFY (35025); ARAIDNE (28596); PERSEVERANCE (7080); SWEETSPOT (46921); AROWANA (8); BASIC INSTINCT (8123); MIN FLICKA (38028); RAGTIME (50090N); NINA (27); FAST FRIENDS (18696); BEOWULF (87218); TOPGALLANT (18608); FREEDOM (18230);
Non-Spin 2 (PHRF ToT) Start C at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 147 19:32:39 00:57:39 00:53:46 00:00:00
2 2 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 kevin reilly 201 19:38:07 01:03:07 00:54:38 00:00:52
3 3 MAXINE 43 Yankee 30 stephen spoja 183 19:36:56 01:01:56 00:54:55 00:01:09
4 4 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:34:46 00:59:46 00:55:16 00:01:30
5 5 SHEARWATER 22446 C&C 36 Jeanne Lacy 144 19:35:21 01:00:21 00:56:31 00:02:45
6 6 SANS SOUCI 28591 Beneteau 321 Madeline Morey 168 19:38:10 01:03:10 00:57:11 00:03:25
7 7 WILLIN' 38049 Catalina 30 Mark Tishler 186 19:59:09 01:24:09 01:14:19 00:20:33
DNF: MELTEMIA TOO (8232);
DNC: DARWIND (200); KIRA (28999); TENACIOUS (5553); AMANDLA (796); SIRIUS (38730); ATHENA (1244); SEAYA (252); ARIA (5449); HAUTE ROUTE (23); WINDHOVER (47126); LONE (77184); LIGHT SAILING (18661);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YIKES! 450 J/105 Peter Stoneberg 78 19:51:22 01:11:22 01:13:52 00:00:00
OCS: BREEZE (120);
DNC: ALCHEMY (275A); BLACKHAWK (40B); DANAE (265); DONKEY JACK (26D); HAZARDOUS WASTE (388); LULU (400); ROXANNE (163); SHELOVESIT (183); VIM (41); WHISPER (355);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start D at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 Express 27 William W Moore 129 19:43:25 01:03:25 01:00:42 00:00:00
2 2 TIBURON 38042 Santa Cruz 37 stephen stroub 27 19:37:22 00:57:22 01:04:37 00:03:55
3 3 NOTHING VENTURED 248 Melges 24 duane yoslov 84 19:43:09 01:03:09 01:04:45 00:04:03
4 4 JR 76 Moore 24 Richard Korman 150 20:01:04 01:21:04 01:15:17 00:14:35
5 5 MOONLIGHT 28059 Express 27 James Gibbs 129 19:59:44 01:19:44 01:16:20 00:15:38
DNF: KUAI SQUARED (114);
OCS: PARACHUTE WOMAN (43979);
DNC: JAZZY (35043); YUCCA (8526); AY CALIENTE! (38747); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); LIBERTY (57261); BLUE RIBBON (658); ABIGAIL MORGAN (18394); NEW WAVE (18433); YOUNGSTER (82Y); BARCODE (513); RAGTIME (50090S); Bloom County (18151); FUNNER (133F); USA 134 (134); PEGASUS 492 (492); Wilco (540); PEGASUS 166 (166); TABOO (158); SCARLETT (86); ELKA (97620); KUAI (385); GOOD & PLENTY (18263); SUMMER MOON (1001);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start E at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 WINTERSMOON 116W Knarr Bryan Kemnitzer 198 19:21:18 00:36:18 00:31:33 00:00:00
2 2 WUDA SHUDA 20354 Soverel 26OB Craig Page 171 19:21:51 00:36:51 00:33:13 00:01:40
3 3 BIG WOW! 1093 Rhodes 19 William Royall 258 19:26:55 00:41:55 00:33:43 00:02:10
4 4 VAGUE UNREST 1328 Rhodes 19 Frank Glassner 258 19:41:09 00:56:09 00:45:10 00:13:37
DNC: EAGLE (133E); FLYING MACHINE (180); SPIRIT (275S); CAN O' WHOOPASS (624); MOXIE (28217); DRAGONFLY (702);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________