Corinthian Yacht Club 2010 Friday Night Midsummer Series Race 9; 06/04/2010 Corinthian Yacht Club
2010 Friday Night Midsummer Series
Race 9; 06/04/2010

Non-Spin 3 (PHRF ToT) Start A at 18:15
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SWEET REWARD 562 Santana 22 Craig McDow 237 19:19:47 01:04:47 00:53:30 00:00:00
2 2 ROADRUNNER 6422 Ranger 23 Gregory Demetrulias 216 19:23:12 01:08:12 00:57:52 00:04:22
3 3 MISCHIEF 38005 Hunter 295 Karl Belgum 192 19:45:14 01:30:14 01:19:03 00:25:33
DNC: AQUILA (28465); CHICA (1234C); FJORDING (449F); IT'SAZOO (77419); RACCOON (8008); SIZZLER (28824); TENSION II (1171);
Non-Spin 1 (PHRF ToT) Start B at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:54:00 01:24:00 01:23:45 00:00:00
2 2 HENRY HANNAH 59 Cal 40 David Holscher 114 20:01:45 01:31:45 01:29:49 00:06:04
3 3 ELUSIVE 42133 Olson 911 John Schoenecker 126 20:03:36 01:33:36 01:30:00 00:06:15
4 4 "Q" 28901 Schumacher 40 E. G. Isaacson 54 19:54:35 01:24:35 01:31:02 00:07:17
5 5 QE3 8049 Tartan 10 Thomas Perot 126 20:09:51 01:39:51 01:36:01 00:12:16
6 6 WILLOW 38300 Centurion 40s Robert Braid 69 20:02:03 01:32:03 01:36:40 00:12:55
7 7 JARLEN 28528 J/35 Robert Bloom 72 20:05:41 01:35:41 01:39:59 00:16:14
8 8 FAST FRIENDS 18696 Santana 35 William Smith 114 20:13:16 01:43:16 01:41:05 00:17:20
9 9 CHANCES R 28372 Beneteau First 36.7 Kim von Blohn 81 20:08:53 01:38:53 01:41:52 00:18:07
10 10 PERSEVERANCE 7080 Beneteau First 47.7 Daniel Chador 33 20:01:57 01:31:57 01:42:31 00:18:46
DNC: ARAIDNE (28596); BASIC INSTINCT (8123); BEOWULF (87218); FREEDOM (18230); GANESHA (28862); NINA (27); RAGTIME (50090N); SALIENT (30); SWEETSPOT (46921); TOPGALLANT (18608); AROWANA (8);
Non-Spin 2 (PHRF ToT) Start C at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 WINDHOVER 47126 Pearson 10M John Dodge 147 19:25:54 00:50:54 00:47:28 00:00:00
2 2 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 147 19:29:22 00:54:22 00:50:42 00:03:14
3 3 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:31:33 00:56:33 00:52:17 00:04:49
4 4 SEAYA 252 Catalina 380 mark thompson 120 19:31:25 00:56:25 00:54:44 00:07:16
5 5 MAXINE 43 Yankee 30 stephen spoja 183 19:39:38 01:04:38 00:57:19 00:09:51
6 6 SANS SOUCI 28591 Beneteau 321 Madeline Morey 174 19:39:26 01:04:26 00:57:51 00:10:23
7 7 AMANDLA 796 Catalina 34 Kurt Magdanz 147 19:37:54 01:02:54 00:58:40 00:11:12
8 8 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 kevin reilly 201 19:51:15 01:16:15 01:06:00 00:18:32
9 9 HAUTE ROUTE 23 Jeanneau SF 32i Renny Slatkin 141 20:03:21 01:28:21 01:23:06 00:35:38
DNF: WILLIN' (38049);
DNS: TENACIOUS (5553);
DNC: ARIA (5449); DARWIND (200); KIRA (28999); LONE (77184); MELTEMIA TOO (8232); SIRIUS (38730); ATHENA (1244); LIGHT SAILING (18661); SHEARWATER (22446);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YIKES! 450 J/105 Peter Stoneberg 78 20:05:06 01:25:06 01:28:05 00:00:00
2 2 HAZARDOUS WASTE 388 J/105 Charles Cihak 78 20:19:45 01:39:45 01:43:15 00:15:10
DNC: ALCHEMY (275A); BLACKHAWK (40B); DANAE (265); DONKEY JACK (26D); LULU (400); ROXANNE (163); SHELOVESIT (183); VIM (41); WHISPER (355);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start D at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 GOOD & PLENTY 18263 Soverel 33 Justis Fennell 96 19:57:51 01:17:51 01:18:20 00:00:00
2 2 NOTHING VENTURED 248 Melges 24 duane yoslov 84 20:00:48 01:20:48 01:22:50 00:04:30
3 3 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 Ron Kell 129 20:11:46 01:31:46 01:27:51 00:09:31
4 4 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 20:06:50 01:26:50 01:28:11 00:09:51
5 5 INSPIRED ENVIRONMENTS 28423 Beneteau 40.7 Timothy Ballard 54 20:02:07 01:22:07 01:28:22 00:10:02
6 6 SHENANIGANS 67 Express 27 William W Moore 129 20:17:04 01:37:04 01:32:55 00:14:35
7 7 ELKA 97620 Olson 40 john kerslake 48 20:10:28 01:30:28 01:38:20 00:20:00
DNF: TIBURON (38042);
DNC: BLUE RIBBON (658); JR (76); KUAI (385); LIBERTY (57261); PARACHUTE WOMAN (43979); RAGTIME (50090S); SCARLETT (86); YOUNGSTER (82Y); PEGASUS (492); AY CALIENTE! (38747); BLOOM COUNTY (18151); NEW WAVE (18433); FUNNER (133); PEGASUS 166 (166); TABOO (158);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start E at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BIG WOW! 1093 Rhodes 19 William Royall 258 19:34:42 00:49:42 00:39:59 00:00:00
2 2 MOXIE 28217 Cal 282 Laurence Bekins 183 19:36:01 00:51:01 00:45:14 00:05:15
3 3 VAGUE UNREST 1328 Rhodes 19 Frank Glasser 258 19:41:49 00:56:49 00:45:42 00:05:43
4 4 SPIRIT 275S Alerion 28 Nancy Rogers 168 19:40:30 00:55:30 00:50:15 00:10:16
DNC: BUSH BABY (8180); CAN O' WHOOPASS (624); DRAGONFLY (702); WINTERSMOON (116W);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________