Corinthian Yacht Club 2010 Friday Night Spring Series Race 7; 5/21/2010 Corinthian Yacht Club
2010 Friday Night Spring Series
Race 7; 5/21/2010

Non-Spin 3 (PHRF ToT) Start A at 18:15
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FJORDING 449F Cal 20 Tina Lundh 273 18:58:59 00:43:59 00:34:44 00:00:00
2 2 SIZZLER 28824 Northstar 727 Peter Yolles 195 18:58:33 00:43:33 00:38:00 00:03:16
3 3 ROAD RUNNER 6422 Ranger 23 Gregory Demetrulias 219 19:07:41 00:52:41 00:44:32 00:09:48
4 4 SWEET REWARD 562 Santana 22 Craig McDow 237 19:09:00 00:54:00 00:44:36 00:09:52
5 5 IT'SAZOO 77419 Sprinta Sport 23 Al Widenhofer 198 19:13:03 00:58:03 00:50:27 00:15:43
6 6 MISCHIEF 38005 Hunter 295 Karl Belgum 192 19:20:04 01:05:04 00:57:00 00:22:16
DNC: TENSION II (1171); CHICA (1234C); Belafonte (5000); RACCOON (8008); AQUILA (28465);
Non-Spin 1 (PHRF ToT) Start B at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 "Q" 28901 Schumacher 40 E. G. Isaacson 54 19:12:51 00:42:51 00:46:07 00:00:00
2 2 SWEETSPOT 46921 C&C 121 Jim Forni 60 19:15:49 00:45:49 00:48:49 00:02:42
3 3 GANESHA 28862 Sabre 36 Thomas Bauch 111 19:19:40 00:49:40 00:48:50 00:02:43
4 4 AROWANA 8 Diva 39 Larry Riley 87 19:17:53 00:47:53 00:48:52 00:02:45
5 5 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:19:13 00:49:13 00:49:04 00:02:57
6 6 HENRY HANNAH 59 Cal 40 David Holscher 114 19:20:10 00:50:10 00:49:07 00:03:00
7 7 QE3 8049 Tartan 10 Thomas Perot 126 19:21:30 00:51:30 00:49:31 00:03:24
8 8 BASIC INSTINCT 8123 ELLOITT 1050 Jan Borjeson 69 19:17:24 00:47:24 00:49:46 00:03:39
9 9 SALIENT 30 CAL 39/2 Mark Pearce 123 19:22:28 00:52:28 00:50:40 00:04:33
10 10 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:18:37 00:48:37 00:51:03 00:04:56
11 11 PERSEVERANCE 7080 Beneteau First 47.7 Daniel Chador 33 19:15:49 00:45:49 00:51:05 00:04:58
12 12 JARLEN 28528 J/35 Robert Bloom 72 19:19:25 00:49:25 00:51:38 00:05:31
13 13 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 126 19:23:55 00:53:55 00:51:51 00:05:44
14 14 ELUSIVE 42133 Olson 911 John Schoenecker 126 19:24:47 00:54:47 00:52:41 00:06:34
15 15 BEOWULF 87218 Swan 51 hakan bille 39 19:18:24 00:48:24 00:53:25 00:07:18
16 16 CHANCES R 28372 Beneteau First 36.7 Kim von Blohn 81 19:22:01 00:52:01 00:53:35 00:07:28
17 17 FAST FRIENDS 18696 Santana 35 William Smith 114 19:25:38 00:55:38 00:54:28 00:08:21
DNC: LIBERTY (57261); ARAIDNE (28596); FREEDOM (18230); NINA (27); ARIANA (8553); YEOFY (35025); AY CALIENTE! (38747); RAGTIME (50090N);
Non-Spin 2 (PHRF ToT) Start C at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:14:39 00:39:39 00:36:40 00:00:00
2 2 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 147 19:17:55 00:42:55 00:40:01 00:03:21
3 3 SEAYA 252 Catalina 380 mark thompson 120 19:17:27 00:42:27 00:41:11 00:04:31
4 4 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 kevin reilly 201 19:23:54 00:48:54 00:42:19 00:05:39
5 5 MAXINE 43 Yankee 30 stephen spoja 183 19:22:56 00:47:56 00:42:30 00:05:50
6 6 SANS SOUCI 28591 Beneteau 321 Madeline Morey 174 19:23:09 00:48:09 00:43:14 00:06:34
7 7 HAUTE ROUTE 23 Jeanneau SF 32i Renny Slatkin 141 19:21:23 00:46:23 00:43:38 00:06:58
8 8 WILLIN' 38049 Catalina 30 Mark Tishler 186 19:26:22 00:51:22 00:45:22 00:08:42
9 9 LONE 77184 Ranger 33 Tod Moody 153 19:24:27 00:49:27 00:45:43 00:09:03
10 10 MELTEMIA TOO 8232 Cal 35 Roy George Mc Carter 135 19:27:47 00:52:47 00:50:05 00:13:25
DNF: WINDHOVER (47126);
DNC: KIRA (28999); DARWIND (200); AMANDLA (796); ARIA (5449); Light Sailing (18661); SIRIUS (38730);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YIKES! 450 J/105 Peter Stoneberg 78 19:22:19 00:42:19 00:43:48 00:00:00
2 2 VIM 41 J/105 Garry Gast 78 19:23:00 00:43:00 00:44:30 00:00:42
3 3 BLACKHAWK 40B J/105 Scooter Simmons 78 19:25:17 00:45:17 00:46:52 00:03:04
4 4 DANAE 265 J/105 Steven Block 78 19:28:01 00:48:01 00:49:42 00:05:54
5 5 DONKEY JACK 26D J/105 Shannon Bonds 78 19:32:01 00:52:01 00:53:50 00:10:02
DNF: LULU (400);
DNC: ALCHEMY (275A); ROXANNE (163); SHELOVESIT (183); WHISPER (355); HAZARDOUS WASTE (388);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start D at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:23:31 00:43:31 00:44:12 00:00:00
2 2 RAGTIME 50090S J/90 Trygve Liljestrand 54 19:21:35 00:41:35 00:44:45 00:00:33
3 3 JR 76 Moore 24 Richard Korman 150 19:28:27 00:48:27 00:44:59 00:00:47
4 4 GOOD & PLENTY 18263 Soverel 33 Justis Fennell 96 19:25:22 00:45:22 00:45:39 00:01:27
5 5 SHENANIGANS 67 Express 27 William W Moore 129 19:28:56 00:48:56 00:46:51 00:02:39
6 6 FUNNER 133 Melges 20 Sidney Gorham 111 19:28:55 00:48:55 00:48:06 00:03:54
7 7 TIBURON 38042 Santa Cruz 37 stephen stroub 27 19:22:57 00:42:57 00:48:23 00:04:11
8 8 NEW WAVE 18433 Express 27 David Carrel 129 19:31:41 00:51:41 00:49:29 00:05:17
9 9 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:32:00 00:52:00 00:49:47 00:05:35
10 10 ELKA 97620 Olson 40 john kerslake 48 19:26:27 00:46:27 00:50:29 00:06:17
11 11 Bloom County 18151 Mancebo 31 Charles James 90 19:31:40 00:51:40 00:52:28 00:08:16
DNC: NOTHING VENTURED (248); YOUNGSTER (82Y); SCARLETT (86); KUAI (385); PEGASUS 492 (492); Wilco (540); BLUE RIBBON (658); JAZZY (35043); PARACHUTE WOMAN (43979);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start B at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FLYING MACHINE 180 Alerion 28 Peter Campfield 168 19:17:30 00:32:30 00:29:25 00:00:00
2 2 SPIRIT 275S Alerion 28 Nancy Rogers 168 19:17:48 00:32:48 00:29:42 00:00:17
3 3 WINTERSMOON 116W Knarr Bryan Kemnitzer 198 19:22:27 00:37:27 00:32:33 00:03:08
4 4 WUDA SHUDA 20354 Soverel 26OB Craig Page 171 19:22:11 00:37:11 00:33:31 00:04:06
5 5 VAGUE UNREST 1328 Rhodes 19 Phil Simon 258 19:28:51 00:43:51 00:35:17 00:05:52
6 6 MOXIE 28217 Cal 282 Laurence Bekins 183 19:26:59 00:41:59 00:37:14 00:07:49
DNC: BIG WOW! (1093); CAN O' WHOOPASS (624); DRAGONFLY (702); BUSH BABY (8180); EAGLE (133E);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________