Corinthian Yacht Club 2010 Friday Night Spring Series Race 1; 4/9/2010 Corinthian Yacht Club
2010 Friday Night Spring Series
Race 1; 4/9/2010
Non-Spin 3 (PHRF ToT) Start A at 18:15
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 AQUILA 28465 Santana 22 Derek Meyer 237 19:27:05 01:12:05 00:59:32 00:00:00
2 2 FJORDING 449F Cal 20 Tina Lundh 273 19:30:27 01:15:27 00:59:35 00:00:03
DNF: IT'SAZOO (77419); SWEET REWARD (562);
DNC: ROAD RUNNER (6422); MISCHIEF (38005); CHICA (1234C); Belafonte (5000); RACCOON (8008); TENSION II (1171);
Non-Spin 1 (PHRF ToT) Start B at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:37:54 01:07:54 01:07:42 00:00:00
2 2 FAST FRIENDS 18696 Santana 35 William Smith 114 19:46:08 01:16:08 01:14:32 00:06:50
3 3 PERSEVERANCE 7080 Beneteau First 47.7 Daniel Chador 33 19:38:57 01:08:57 01:16:52 00:09:10
4 4 RAGTIME 50090N J/90 Trygve Liljestrand 54 19:41:58 01:11:58 01:17:27 00:09:45
5 5 JARLEN 28528 J/35 Robert Bloom 72 19:44:50 01:14:50 01:18:12 00:10:30
6 6 "Q" 28901 Schumacher 40 E. G. Isaacson 54 19:44:41 01:14:41 01:20:22 00:12:40
DNF: QE3 (8049); FREEDOM (18230); ARAIDNE (28596); SALIENT (30); GANESHA (28862); ELUSIVE (42133); BEOWULF (87218);
DNC: BASIC INSTINCT (8123); WILLOW (38300); HENRY HANNAH (59); CHANCES R (28372); SWEETSPOT (46921); YEOFY (35025); AY CALIENTE! (38747); ARIANA (8553); HAUTE ROUTE (23); NINA (27); TOPGALLANT (18608);
Non-Spin 2 (PHRF ToT) Start C at 18:35
DNC: FANTASEA ISLANDER (82F); MIMICAT (2707); MAXINE (43); SUMMER SAILSTICE (142); DARWIND (200); SANS SOUCI (28591); SEAYA (252); MELTEMIA TOO (8232); WILLIN' (38049); AMANDLA (796); Light Sailing (18661); ARIA (5449); KIRA (28999); WINDHOVER (47126); LONE (77184); SIRIUS (38730);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YIKES! 450 J/105 Peter Stoneberg 78 19:39:14 00:59:14 01:01:19 00:00:00
2 2 ALCHEMY 275A J/105 Walter Sanford 78 19:40:49 01:00:49 01:02:57 00:01:38
3 3 DONKEY JACK 26D J/105 Shannon Bonds 78 19:46:00 01:06:00 01:08:19 00:07:00
DNF: WHISPER (355); SHELOVESIT (183); ROXANNE (163);
DNC: VIM (41); BLACKHAWK (40B); HAZARDOUS WASTE (388); DANAE (265); LULU (400);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start D at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 GOOD & PLENTY 18263 Soverel 33 Justis Fennell 96 19:35:16 00:55:16 00:55:37 00:00:00
2 2 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:37:51 00:57:51 00:58:45 00:03:08
3 3 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 138 19:44:58 01:04:58 01:01:23 00:05:46
4 4 TIBURON 38042 Santa Cruz 37 stephen stroub 27 19:46:25 01:06:25 01:14:49 00:19:12
DNF: SHENANIGANS (67); NOTHING VENTURED (248); PEGASUS 492 (492); ABIGAIL MORGAN (18394); PARACHUTE WOMAN (43979); Arowana (8); LIBERTY (57261);
DNC: ELKA (97620); Bloom County (18151); RAGTIME (50090S); JAZZY (35043); Wilco (540); BLUE RIBBON (658); KUAI (385); SCARLETT (86);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start B at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 WUDA SHUDA 20354 Soverel 26OB Craig Page 171 19:20:50 00:35:50 00:32:18 00:00:00
2 2 VAGUE UNREST 1328 Rhodes 19 Phil Simon 258 19:33:35 00:48:35 00:39:05 00:06:47
DNF: MOXIE (28217); BUSH BABY (8180) [RAF];
DNC: SPIRIT (275S); BIG WOW! (1093); FLYING MACHINE (180); CAN O' WHOOPASS (624); WINTERSMOON (116W); DRAGONFLY (702);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________