Corinthian Yacht Club 2009 Friday Night Series, Summer Race 15; 7/17/2009 Corinthian Yacht Club
2009 Friday Night Series, Summer
Race 15; 7/17/2009

J/105 (PHRF ToT) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YIKES! 450 J/105 Sue Hoeschler 78 19:51:25 01:21:25 01:24:16 00:00:00
2 2 VIM 41 J/105 Garry Gast 78 19:53:01 01:23:01 01:25:55 00:01:39
3 3 DANAE 265 J/105 Steven Block 78 19:55:28 01:25:28 01:28:28 00:04:12
DNF: SHELOVESIT (183);
DNC: ROXANNE (163); LULU (400); BREEZE (5); WHISPERER (355); DONKEY JACK (26D); BLACKHAWK (40B); ALCHEMY (275A);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BIG WOW 1093 Rhodes 19 Tom Royall 258 19:26:59 00:51:59 00:41:49 00:00:00
2 2 CAN O WHOOPASS 624 Cal 20 Richard vonEhrenkrook 255 19:27:39 00:52:39 00:42:31 00:00:42
3 3 WUDA SHUDA 20354 Soverel 26OB Craig Page 171 19:23:15 00:48:15 00:43:30 00:01:41
4 4 WINTERSMOON 116W Knarr Bryan Kemnitzer 198 19:25:42 00:50:42 00:44:03 00:02:14
5 5 SPIRIT 275S Alerion 28 Julia Yost 168 19:24:43 00:49:43 00:45:00 00:03:11
6 6 NOVIA DOS 28217 Cal 282 Laurence Bekins 183 19:26:40 00:51:40 00:45:49 00:04:00
7 7 VAGUE UNREST 1328 Rhodes 19 Phil Simon 258 19:44:22 01:09:22 00:55:48 00:13:59
DNC: THEA (108T); MAKO (22); MISCHIEF (38005); DRAGONFLY (702); LIZBETH (359); FLYING MACHINE (180);
Non-Spin 3 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SIZZLER 28824 Northstar 727 Peter Yolles 195 19:22:59 00:47:59 00:41:52 00:00:00
2 2 CHICA 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:28:36 00:53:36 00:42:20 00:00:28
3 3 TENSION II 1171 Cal 20 John Nooteboom 273 19:30:14 00:55:14 00:43:37 00:01:45
4 4 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 19:35:08 01:00:08 00:52:03 00:10:11
DNC: ITSAZOO (77419); SWEET REWARD (562); PIP (5168); BFG (2); RUBBER BISCUIT (593); ROAD RUNNER (6422); FJORDING (449);
Non-Spin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 54 19:28:47 00:48:47 00:52:30 00:00:00
2 2 QE3 8049 Tartan 10 TOM PEROT 126 19:39:59 00:59:59 00:57:41 00:05:11
3 3 ELUSIVE 42133 Olson 911S Charles Pick 126 19:40:34 01:00:34 00:58:14 00:05:44
4 4 JARLEN 28528 J/35 Robert Bloom 72 19:39:11 00:59:11 01:01:51 00:09:21
5 5 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 75 19:39:38 00:59:38 01:02:01 00:09:31
6 6 CHANCES R 28372 Beneteau 36.7 Kim von Blohn 81 19:40:27 01:00:27 01:02:16 00:09:46
7 7 SALIENT 30 CAL 39/2 Mark Perrie 123 19:47:35 01:07:35 01:05:16 00:12:46
8 8 ARIADNE 28596 Beneteau 36.7 Tristan Ruhland 81 19:46:35 01:06:35 01:08:35 00:16:05
OCS: FAST FRIENDS (18696);
DNC: AY CALIENTE! (38747); BLOOM COUNTY (18151); VERONESE (28458); PERSEVERANCE (7080); HENRY HANNAH (59); BEOWULF (87218); BASIC INSTINCT (8123); FREEDOM (18230); SWEETSPOT (46921); TOP GALLANT (18608); ARIANA (8553); MIN FLICKA (38028); NOVAKANE (51051);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:34:32 00:49:32 00:50:18 00:00:00
2 2 GOOD_N_PLENTY 18263 Soverell 33 Will Baylis 96 19:35:30 00:50:30 00:50:49 00:00:31
3 3 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:41:18 00:56:18 00:53:54 00:03:36
4 4 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:46:20 01:01:20 00:56:28 00:06:10
5 5 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore/Nick Gibbons 129 19:45:04 01:00:04 00:57:30 00:07:12
6 6 TIBURON 38042 Santa Cruz 37 Steve Stroub 27 19:36:32 00:51:32 00:58:03 00:07:45
7 7 NOTHING VENTURED 248 Melges 24 Duane Yoslov 84 19:44:26 00:59:26 01:00:56 00:10:38
8 8 SWEET JANE 38904 J/90 Blake Davis 51 19:47:39 01:02:39 01:07:45 00:17:27
9 9 CUVEE II 57C Nonsuch 36 Frank Tulp 156 20:15:28 01:30:28 01:23:17 00:32:59
10 10 GANESHA 28862 Sabre 36 Thomas Bauch 108 20:14:23 01:29:23 01:28:18 00:38:00
DNC: NARROW ESCAPE (93204); JAZZY (35043); TORTUGA (154); PARACHUTE WOMAN (43979); FLASHMAN (116F); KUAI (385); SAPPHIRE (38008); TINY DAVE (103); VIVA (162); TROPICAL STORM (28680); YEOFY (35025); GONE WITH THE WIND (12); LOW SPEED CHASE (38009); BIRD DOG (530); LUNA (7); WHITE-JACKET (901); WHITE FANG (28187); NANCY (28890); DIABOLICLRB (190); JR (76); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); RAGTIME (50090);
Non-Spin 2 (PHRF ToT) Start E at 18:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:41:27 00:51:27 00:47:34 00:00:00
2 2 BELLE AMIE 51111 Hunter 356 Dale Weibel 147 19:48:07 00:58:07 00:54:12 00:06:38
3 3 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:51:24 01:01:24 00:54:14 00:06:40
4 4 KIRA 28999 Cal 33 Jim Erskine 135 19:47:13 00:57:13 00:54:18 00:06:44
5 5 LONE 77184 Ranger 33 Tod Moody 150 19:54:31 01:04:31 00:59:55 00:12:21
6 6 SURPRISE 1691 Catalina 34 Peter Birnbaum 147 19:54:20 01:04:20 01:00:00 00:12:26
7 7 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 150 19:55:15 01:05:15 01:00:35 00:13:01
DNF: TENACIOUS (5553);
DNC: SEABISCUIT (301); KA-NINA (357); WINDHOVER (47126); GOOD TO GO (NA); SANS SOUCI (28591); SEAYA (252); BREZZA BELLA (46816);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________