Corinthian Yacht Club 2009 Friday Night Series, MidSummer Race 10; 6/12/2009 Corinthian Yacht Club
2009 Friday Night Series, MidSummer
Race 10; 6/12/2009

J/105 (PHRF ToT) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YIKES! 450 J/105 Sue Hoeschler 78 19:32:09 01:02:09 01:04:20 00:00:00
2 2 DANAE 265 J/105 Steven Block 78 19:34:18 01:04:18 01:06:33 00:02:13
3 3 ALCHEMY 275A J/105 Walter Sanford 78 19:34:24 01:04:24 01:06:39 00:02:19
4 4 BLACKHAWK 40B J/105 Scooter Simmons 78 19:34:27 01:04:27 01:06:42 00:02:22
DNC: BREEZE (5); DONKEY JACK (26D); LULU (400); ROXANNE (163); SHELOVESIT (183); VIM (41);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 WINTERSMOON 116W Knarr Bryan Kemnitzer 198 19:17:37 00:42:37 00:37:02 00:00:00
2 2 VAGUE UNREST 1328 Rhodes 19 Phil Simon 258 19:23:15 00:48:15 00:38:49 00:01:47
3 3 WUDA SHUDA 20354 Soverel 26OB Craig Page 171 19:19:37 00:44:37 00:40:13 00:03:11
4 4 MISCHIEF 38005 Hunter 295 Karl Belgum 198 19:25:22 00:50:22 00:43:46 00:06:44
5 5 NOVIA DOS 28217 Cal 282 Laurence Bekins 183 19:51:16 01:16:16 01:07:38 00:30:36
DNC: BIG WOW (1093); DRAGONFLY (702); FLYING MACHINE (180); LIZBETH (359); MAKO (22); SPIRIT (275S); THEA (108T);
Non-Spin 3 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 CHICA 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:21:18 00:46:18 00:36:34 00:00:00
2 2 TENSION II 1171 Cal 20 JOHN NOOTEBOOM 273 19:23:42 00:48:42 00:38:28 00:01:54
3 3 BFG 2 cal 20 Parker Mitchell 255 19:23:57 00:48:57 00:39:31 00:02:57
4 4 SWEET REWARD 562 Santana 22 Craig McDow 237 19:23:13 00:48:13 00:39:49 00:03:15
5 5 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 19:21:44 00:46:44 00:40:27 00:03:53
DNF: ROAD RUNNER (6422);
DNC: FJORDING (449); ITSAZOO (77419); RUBBER BISCUIT (593); SIZZLER (28824);
Non-Spin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Magnus "Julle" Le'Vicki 105 19:32:24 00:52:24 00:52:00 00:00:00
2 2 Q 28901 Schumacher 40 GLENN ISAACSON 54 192928 00:49:28 00:53:14 00:01:14
3 3 BLOOM COUNTY 18151 Mancebo 31 Charles James 99 193340 00:53:40 00:53:45 00:01:45
4 4 JARLEN 28528 J/35 Robert Bloom 72 19:32:08 00:52:08 00:54:29 00:02:29
5 5 FAST FRIENDS 18696 Santana 35 Bill Smith 114 19:38:47 00:58:47 00:57:33 00:05:33
6 6 SALIENT 30 CAL 39/2 Mark Perrie 123 19:40:28 01:00:28 00:58:24 00:06:24
7 7 BEOWULF 87218 Swan 51 Hakan Bille 39 19:34:10 00:54:10 00:59:47 00:07:47
OCS: QE3 (8049); WILLOW (38300); ARIADNE (28596); CHANCES R (28372); FREEDOM (18230);
DNC: ARIANA (8553); BASIC INSTINCT (8123); ELUSIVE (42133); NOVAKANE (51051); PERSEVERANCE (7080); SWEETSPOT (46921); TOP GALLANT (18608); VERONESE (28458);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 CUVEE II 57C Nonsuch 36 Frank Tulp 156 19:30:37 00:45:37 00:42:00 00:00:00
2 2 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:38:59 00:53:59 00:49:42 00:07:42
3 3 WHITE FANG 28187 Beneteau 40.7 Mark Howe 51 19:32:01 00:47:01 00:50:51 00:08:51
4 4 LUNA 7 Antrim 27 Jeffery Allen 78 19:34:58 00:49:58 00:51:43 00:09:43
5 5 TIBURON 38042 Santa Cruz 37 steve stroub 27 19:31:35 00:46:35 00:52:29 00:10:29
6 6 KUAI 385 Sabre 386 Daniel Thielman 87 19:36:51 00:51:51 00:52:54 00:10:54
7 7 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore/Nick Gibbons 129 19:40:33 00:55:33 00:53:11 00:11:11
8 8 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:40:52 00:55:52 00:53:29 00:11:29
9 9 GANESHA 28862 Sabre 36 Thomas Bauch 108 19:40:00 00:55:00 00:54:20 00:12:20
10 10 LOW SPEED CHASE 38009 Sydney 38 James-Adam Bradford-Mcafee 27 19:33:39 00:48:39 00:54:48 00:12:48
11 11 DIABOLICLRB 190 Open 5.7 Paul Dorsey 138 19:56:28 01:11:28 01:07:31 00:25:31
DNC: BIRD DOG (530); FLASHMAN (116F); GONE WITH THE WIND (12); GOOD_N_PLENTY (18263); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); JR (76); NANCY (28890); NARROW ESCAPE (93204); NOTHING VENTURED (248); PARACHUTE WOMAN (43979); RAGTIME (50090); SAPPHIRE (38008); TORTUGA (154); TROPICAL STORM (28680); VIVA (162); WHITE-JACKET (901); YUCCA (8526);
Non-Spin 2 (PHRF ToT) Start E at 18:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 LONE 77184 Ranger 33 Tod Moody 150 19:37:35 00:47:35 00:44:11 00:00:00
2 2 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:39:21 00:49:21 00:45:38 00:01:27
3 3 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:41:54 00:51:54 00:45:50 00:01:39
4 4 BELLE AMIE 51111 Hunter 356 Dale Weibel 147 19:39:20 00:49:20 00:46:00 00:01:49
5 5 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:38:05 00:48:05 00:46:39 00:02:28
6 6 SANS SOUCI 28591 Beneteau 321 Madeline Morey 174 19:53:30 01:03:30 00:57:01 00:12:50
7 7 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 150 19:51:33 01:01:33 00:57:09 00:12:58
DNC: BREZZA BELLA (46816); GOOD TO GO (NA); KA-NINA (357); KIRA (28999); SEABISCUIT (301); SURPRISE (1691); TENACIOUS (5553); WINDHOVER (47126);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________