Corinthian Yacht Club 2008 Friday Night Series, MidSummer Race 11; 6/20/2008 Corinthian Yacht Club
2008 Friday Night Series, MidSummer
Race 11; 6/20/2008
J105 (PHRF ToT) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YIKES! 450 J-105 Sue Hoeschler 78 19:21:34 00:51:34 00:53:22 00:00:00
2 2 SWOOSH 405 J-105 Howard Bentley 78 19:23:08 00:53:08 00:55:00 00:01:38
3 3 ALCHEMY 275 J-105 Walter Sanford 78 19:27:41 00:57:41 00:59:42 00:06:20
4 4 ROXANNE 163 J-105 Charles James 78 19:51:50 01:21:50 01:24:42 00:31:20
5 5 SABERTOOTH 222S J-105 Julle LeVicki 78 20:07:15 01:37:15 01:40:39 00:47:17
DNC: ARBITRAGE (116); BLACKHAWK (40); BREEZE (5); DONKEY JACK (26D); LAST DANCE (10443); LULU (400); NIRVANA (342); TIBURON (265); VIM (41);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 WINTERSMOON 116W Knarr Bryan Kemnitzer 198 19:40:52 01:05:52 00:57:14 00:00:00
2 2 DRAGONFLY 702 Rhodes 19 Kevin Cole 258 19:46:15 01:11:15 00:57:19 00:00:05
3 3 WUDA SHUDA 20354 Soverel 26 Craig Page 171 19:49:46 01:14:46 01:07:24 00:10:10
4 4 VAGUE UNREST 1328 Rhodes 19 Phil Simon 258 20:07:56 01:32:56 01:14:46 00:17:32
5 5 NOVIA DOS 28217 Cal 282 Laurence Bekins 180 20:10:42 01:35:42 01:25:13 00:27:59
DNF: MISCHIEF (38005);
DNC: ENCORE (370); FLYING MACHINE (180); LIZBETH (359); BLUE BALLZ (513); RED STRIPE (4301); LONE (77184); BIG WOW (1093);
Non-Spin 3 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal 20 D. Crowe J. Snow 264 19:47:15 01:12:15 00:57:42 00:00:00
2 2 TENSION II 1171 Cal 20 John Nooteboom 264 19:53:29 01:18:29 01:02:40 00:04:58
3 3 SUPERCALIFRAGILISTIC 226 Harbor 20 John Colver 210 19:54:28 01:19:28 01:07:58 00:10:16
4 4 RUBBER BISCUIT 593 Santana 22 Rich Korman 237 20:08:05 01:33:05 01:16:53 00:19:11
5 5 CORDONAZO 6390 Islander 28 Carter Ott 204 20:09:03 01:34:03 01:21:05 00:23:23
6 6 SWEET REWARD 562 Santana 22 Craig McDow 237 20:29:06 01:54:06 01:34:14 00:36:32
DNF: SANS SOUCI (28591);
DNC: EOS (Red); CHICA (1234); TENACIOUS (5553); FANTASEA ISLANDER (82F); MARINER 19 (811); NOVIECITA (5148); ITSAZOO (77419);
Non-Spin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JARLEN 28528 J-35 Robert Bloom 72 19:38:06 00:58:06 01:00:43 00:00:00
2 2 Q 28901 SCHUMACHER Glenn Isaacson 54 19:36:50 00:56:50 01:01:10 00:00:27
3 3 QE3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 19:46:05 01:06:05 01:03:33 00:02:50
4 4 ARIADNE 28596 Beneteau F36.7 Tristan Ruhland 120 19:46:54 01:06:54 01:04:54 00:04:11
5 5 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 19:47:39 01:07:39 01:08:04 00:07:21
6 6 LUNA 7 ANTRIM 27 Jeffrey Allen 78 19:49:28 01:09:28 01:11:54 00:11:11
DNF: HENRY HANNAH (59); GANESHA (28862);
DNC: YEOFY (35025); 10R (10); BUFFLEHEAD (28719); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); WHITE FANG (28187); FIRST 45 (); SWEETSPOT (46921); SALIENT (30); LIBERTY (57261); BASIC INSTINCT (8123); VERONESE (28458); MIN FLICKA (38028); ELUSIVE (42133); FAST FRIENDS (18696); ANAIRA (8553); BEOWULF (87218); ABBA ZABA (8112);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:46:58 01:01:58 00:59:19 00:00:00
2 2 GOOD AND PLENTY 18263 Soverel 33 Will Baylis 96 19:46:42 01:01:42 01:02:05 00:02:46
3 3 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore/Nick Gibbons 129 19:50:16 01:05:16 01:02:29 00:03:10
4 4 NOTHING VENTURED 248 Melges 24 Norm Anderson 84 19:47:22 01:02:22 01:03:56 00:04:37
5 5 PERSEVERANCE 7080 Beneteau First 47.7 Daniel Chador 33 19:49:29 01:04:29 01:11:54 00:12:35
6 6 ELKA 97620 Olson 40 John Kerslake 48 19:51:45 01:06:45 01:12:33 00:13:14
7 7 AXEL HEYST 8969 Camper Nicholson Jim Wallis 96 20:09:06 01:24:06 01:24:37 00:25:18
8 8 CRAZY DIAMOND 129 J-109 Liga Soren Hoy 72 20:07:29 01:22:29 01:26:12 00:26:53
DNF: KUAI (385); NANCY (28890N);
DNC: ALPHA PUPPY (35024); DOUBLE TROUBLE (35018); ZSA-ZSA (35017); YUCCA (8526); GONE WITH THE WIND (12); THE SHADOW (18787); AROWANA (8); SIMBA (87275); EXPEDITIOUS (18478); 306LP (100); YOUNGSTER (82Y); FULL THROTTLE (449); FLASHMAN (116F); CUVEE II (57); NINA (27); BRAVO (130); HOWL (93102); LOW SPEED CHASE (38009); FLASH (62152);
Non-Spin 2 (PHRF ToT) Start E at 18:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SIZZLER 28824 Northstar 727 Peter Yolles 195 19:57:53 01:07:53 00:59:14 00:00:00
2 2 MAHOO 282 Colgate 26 Michael Johnson 156 20:01:13 01:11:13 01:05:34 00:06:20
3 3 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 177 20:08:40 01:18:40 01:10:20 00:11:06
4 4 SWELLBOUND 296 Colgate 26 David Hayward 156 20:08:14 01:18:14 01:12:02 00:12:48
5 5 BELLE AMIE 51111 Hunter 356 Dale Weibel 153 20:10:55 01:20:55 01:14:49 00:15:35
6 6 BREZZA BELLA 46816 Beneteau 390 mod Rob Massey 144 20:28:28 01:38:28 01:32:13 00:32:59
DNF: CALOU (66);
DNC: POLLY (19); KIRA (28999); AMANDLA (796); SURPRISE (1691); CRESENDO (633); SEAYA (252); ARIA (5449); MIMICAT (2707); ABSOLUTE (6700); HAUTE ROUTE (23); WINDHOVER (47126); SUMMER SAILSTICE (142);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________