Corinthian Yacht Club 2008 Friday Night Series, Spring Race 6; 5/16/2008 Corinthian Yacht Club
2008 Friday Night Series, Spring
Race 6; 5/16/2008
J105 (PHRF ToT) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ROXANNE 163 J-105 Charles James 78 19:38:57 01:08:57 01:11:22 00:00:00
2 2 TIBURON 265 J-105 Steve Stroub 78 19:40:16 01:10:16 01:12:44 00:01:22
3 3 YIKES! 450 J-105 Sue Hoeschler 78 19:47:52 01:17:52 01:20:36 00:09:14
4 4 NIRVANA 342 J-105 Peter Heilbrun 78 19:58:19 01:28:19 01:31:25 00:20:03
DNF: DONKEY JACK (26D);
DNC: ALCHEMY (275); BREEZE (5); LAST DANCE (10443); LULU (400); SWOOSH (405); VIM (41);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BIG WOW 1093 Rhodes 19 Tom Royall 258 19:40:46 01:05:46 00:52:54 00:00:00
2 2 VAGUE UNREST 1328 Rhodes 19 Phil Simon 258 19:43:32 01:08:32 00:55:08 00:02:14
3 3 WUDA SHUDA 20354 Soverel 26 Craig Page 171 19:44:38 01:09:38 01:02:47 00:09:53
4 4 LONE 77184 Ranger 33 Tod Moody 150 19:45:33 01:10:33 01:05:31 00:12:37
DNF: DRAGONFLY (702); MISCHIEF (38005);
OCS: WINTERSMOON (116W);
DNC: BLUE BALLZ (513); ENCORE (370); FLYING MACHINE (180); LIZBETH (359); NOVIA DOS (28217);
Non-Spin 3 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SUPERCALIFRAGILISTIC 226 Harbor 20 John Colver 210 19:40:09 01:05:09 00:55:43 00:00:00
2 2 CHICA 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 264 19:53:25 01:18:25 01:02:37 00:06:54
3 3 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 19:51:20 01:16:20 01:06:04 00:10:21
4 4 RUBBER BISCUIT 593 Santana 22 Rich Korman 237 19:55:31 01:20:31 01:06:30 00:10:47
5 5 TENSION II 1171 Cal 20 John Nooteboom 264 19:59:53 01:24:53 01:07:47 00:12:04
6 6 MARINER 19 811 Mariner 19 David Berntsen 294 20:03:32 01:28:32 01:08:11 00:12:28
7 7 RACCOON 8008 Cal 20 D. Crowe J. Snow 264 20:07:56 01:32:56 01:14:13 00:18:30
8 8 SANS SOUCI 28591 Beneteau 321 Madeline Morey 174 19:59:16 01:24:16 01:15:39 00:19:56
9 9 SWEET REWARD 562 Santana 22 Craig McDow 237 20:20:35 01:45:35 01:27:12 00:31:29
DNF: TENACIOUS (5553);
DNC: CORDONAZO (6390); ITSAZOO (77419); NOVIECITA (5148);
Non-Spin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BASIC INSTINCT 8123 Elliot 1050 Jan Borjeson 69 19:24:26 00:44:26 00:46:40 00:00:00
2 2 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Jeff - Trig Allen - Liliestrand 126 19:36:15 00:56:15 00:54:05 00:07:25
3 3 QE3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 20:00:21 01:20:21 01:17:16 00:30:36
4 4 ANAIRA 8553 Swan 38 Larry Mathews 120 20:00:36 01:20:36 01:18:12 00:31:32
5 5 Q 28901 SCHUMACHER Glenn Isaacson 54 19:53:15 01:13:15 01:18:50 00:32:10
6 6 JARLEN 28528 J-35 Robert Bloom 72 19:55:30 01:15:30 01:18:54 00:32:14
7 7 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 105 19:59:46 01:19:46 01:19:09 00:32:29
8 8 GANESHA 28862 Sabre 36 Tom Bauch 108 20:00:49 01:20:49 01:19:50 00:33:10
9 9 VERONESE 28458 First 47.7 Chris Dawson 39 19:55:18 01:15:18 01:23:06 00:36:26
10 10 FIRST 45
Beneteau First 45 Jim Tull 24 20:17:01 01:37:01 01:49:52 01:03:12
DNF: SALIENT (30);
DNC: 10R (10); ARIADNE (28596); BEOWULF (87218); BUFFLEHEAD (28719); ELUSIVE (42133); FAST FRIENDS (18696); FREEDOM (18230); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); LIBERTY (57261); SWEETSPOT (46921); WHITE FANG (28187);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:26:10 00:41:10 00:41:49 00:00:00
2 2 306LP 100 IOD Shawn Davies Jen Dailey 156 19:34:35 00:49:35 00:45:39 00:03:50
3 3 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:33:38 00:48:38 00:46:33 00:04:44
4 4 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:39:55 00:54:55 00:50:34 00:08:45
5 5 FLASHMAN 116F Moore 24 D Perrin 150 19:40:16 00:55:16 00:51:19 00:09:30
6 6 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore/Nick Gibbons 129 19:39:41 00:54:41 00:52:21 00:10:32
7 7 ELKA 97620 Olson 40 John Kerslake 48 19:33:27 00:48:27 00:52:40 00:10:51
8 8 HENRY HANNAH 59 Cal 40 David Holscher 114 19:39:28 00:54:28 00:53:19 00:11:30
9 9 PERSEVERANCE 7080 Beneteau First 47.7 Daniel Chador 33 19:33:36 00:48:36 00:54:11 00:12:22
10 10 THE SHADOW 18787 Custom Mull 32 Robert Maxim 147 19:44:46 00:59:46 00:55:44 00:13:55
11 11 KUAI 385 Sabre 386 Daniel Thielman 93 19:58:29 01:13:29 01:14:17 00:32:28
OCS: GOOD AND PLENTY (18263);
DNS: BRAVO (130);
DNC: AROWANA (8); CUVEE II (57); DOUBLE TROUBLE (35018); FLASH (62152); FULL THROTTLE (449); HOWL (93102); LOW SPEED CHASE (38009); NANCY (28890N); NOTHING VENTURED (248); SIMBA (87275); YEOFY (35025);
Non-Spin 2 (PHRF ToT) Start E at 18:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:43:27 00:53:27 00:49:25 00:00:00
2 2 MAHOO 282 Colgate 26 Michael Johnson 156 20:02:43 01:12:43 01:06:57 00:17:32
3 3 POLLY 19 Bird William Stucky 168 20:06:30 01:16:30 01:09:15 00:19:50
4 4 KIRA 28999 Cal 33 Jim Erskine 135 20:05:45 01:15:45 01:11:53 00:22:28
5 5 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 150 20:11:32 01:21:32 01:15:43 00:26:18
6 6 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 126 20:09:32 01:19:32 01:16:28 00:27:03
7 7 BELLE AMIE 51111 Hunter 356 Dale Weibel 153 20:13:12 01:23:12 01:16:56 00:27:31
8 8 SWELLBOUND 296 Colgate 26 David Hayward 156 20:25:48 01:35:48 01:28:12 00:38:47
DNF: HAUTE ROUTE (23); ARIA (5449);
DNC: ABSOLUTE (6700); AMANDLA (796); BREZZA BELLA (46816); CALOU (66); CRESENDO (633); MAXINE (43); SIZZLER (28824); SURPRISE (1691); WINDHOVER (47126);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________