Corinthian Yacht Club 2006 Friday Night Races - Summer Half Race 2; 7/14/2006 Corinthian Yacht Club
2006 Friday Night Races - Summer Half
Race 2; 7/14/2006

J 105 (One Design) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Alchemy 46847 J105 Walter Sanford 78 19:28:22 00:58:22 00:58:22 00:00:00
DNC: Aquavit (103); Arbitrage (116A); Bandwidth (405); Blackhawk (40); Breeze (46308); Donkey Jack (26); Nirvana (342); Strangelve (374); Tiburon (265);
NonSpinnaker 1 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Yucca 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:24:58 00:49:58 00:50:45 00:00:00
2 2 Jarlen 28528 J 35 Robert Bloom 72 19:24:15 00:49:15 00:51:28 00:00:43
3 3 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 60 19:23:26 00:48:26 00:51:37 00:00:52
4 4 Veronese 28458 First 47.7 Chris Dawson 39 19:26:10 00:51:10 00:56:28 00:05:43
5 5 QE 3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 19:36:00 01:01:00 00:58:39 00:07:54
6 6 Salient 30 Cal 39/2 Mark Pearce 120 19:51:14 01:16:14 01:13:57 00:23:12
7 7 Wenlemir 53295 Swan 47 Wen LIn 78 19:49:00 01:14:00 01:16:36 00:25:51
DNF: Aniara (8553);
DNS: Blue Ribbon (658);
DNC: Arowana (8); Basic Instinct (8123); Beowulf (87218); Fast Friends (18696); Freedom (18230); Ganesha (28862); Gentle Storm II (38875); Nina (27); Perseverance (7080); Sweetspot (46921);
Spinnaker 1 (PHRF ToT) Start C at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Great Sensation 35045 ID35 Gerry F 36 19:24:30 00:44:30 00:49:22 00:00:00
2 2 Double Trouble 38009 Sydney 38 James Bradford Adam McAfee 27 19:25:25 00:45:25 00:51:10 00:01:48
DNC: Ego (555); Full Throttle (449); Humblebee (39); Inspired Environments (28423); Sapphire (38008); Serena (28538); sweet jane (38904); Yeofy (35025); Zsa Zsa (35017);
NonSpinnaker 2R (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Andiamo 18723 Santa Cruz 27 Mike Warren 135 19:29:06 00:44:06 00:41:51 00:00:00
2 2 Smogen III 18180 Sarna 36 Julle Le Vicki 144 19:35:26 00:50:26 00:47:14 00:05:23
3 3 Irresponsible 18029 Merit 25 John Coyes 168 19:39:14 00:54:14 00:49:06 00:07:15
DNC: Cuvee II (Non);
Cruising Class (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Ka-Nina 357 Catalina 34 Gary Stypulkoski 156 19:28:25 00:43:25 00:39:58 00:00:00
2 2 Summer Sailstice 142 Ranger 33 John Arndt 150 19:28:53 00:43:53 00:40:45 00:00:47
3 3 Aria 5449 Grand Soleil 38 Dan Carrico 141 19:31:47 00:46:47 00:44:00 00:04:02
4 4 Surprise 1691 Catalina 34 Peter Birnbaum 156 19:35:38 00:50:38 00:46:37 00:06:39
5 5 Leda 71 La????? 36 David James 162 19:36:25 00:51:25 00:46:56 00:06:58
6 6 Queen Ann 1338 Catalina Richard Selph 147 19:39:05 00:54:05 00:50:26 00:10:28
7 7 Belle Amie 51111 Hunter Dale Weibel 153 19:41:27 00:56:27 00:52:12 00:12:14
8 8 Brezza Bella 46816 Beneteau Oceanis 390 Rob Massey 144 19:43:05 00:58:05 00:54:24 00:14:26
9 9 Sans Souci 28591 Beneteau 32 Madeline Selig 174 19:49:28 01:04:28 00:57:53 00:17:55
DNC: Absolute (6700); Boog-a-loo (6669); Kansas (48); Kira (28999); La Calou (66); Lone (77184); Seaghost (63222); Shearwater (22446); Windhover (47126);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start E at 18:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Abigail Morgan 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:28:13 00:38:13 00:36:35 00:00:00
2 2 Youngster 82Y IOD Ron Young 156 19:34:41 00:44:41 00:41:08 00:04:33
3 3 Flashman 116M Moore 24 Daniel Perrin 150 19:34:51 00:44:51 00:41:39 00:05:04
4 4 306 LP 100 IOD Jim Davies 156 19:36:15 00:46:15 00:42:35 00:06:00
5 5 Beer Run 97546 Hot Foot 20 Curtis Press Duane Yoslov 174 19:38:17 00:48:17 00:43:21 00:06:46
6 6 Shenanigans 67 Express 27 Moore Bill 129 19:35:38 00:45:38 00:43:41 00:07:06
7 7 JRMoore 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:38:04 00:48:04 00:44:38 00:08:03
8 8 Henry Hannah 7903/59 Cal 40 David Holscher 114 19:36:31 00:46:31 00:45:32 00:08:57
9 9 Winter Moon 116K Knarr Bryan Kemnitzer 198 19:42:36 00:52:36 00:45:43 00:09:08
10 10 Red Stripe 8195 J-24 Amy Lyons 168 19:43:54 00:53:54 00:48:48 00:12:13
DNC: Abbba Zabba (8112); Aggressor (87075); Another White Boat (8180); Bird Dog (960); Blue Pearl (38083); Dry Land (354); Etchels (No Name- 960 or 530) (530); Ice Nine (67386); JREtchells (897); Larkin (144); Mickey Finn (1); Moorigami (77);
NonSpinnaker 3 (PHRF ToT) Start F at 18:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Chica 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 264 19:28:13 00:33:13 00:26:31 00:00:00
2 2 Slainte 4099 Cal 20 Bill Hughes 264 19:33:01 00:38:01 00:30:21 00:03:50
3 3 Fantasea Islander 82F Islander 28 Kevin Reilly 213 19:31:38 00:36:38 00:31:12 00:04:41
4 4 Tension II 1171 Cal 20 John Nooteboom 264 19:35:09 00:40:09 00:32:04 00:05:33
5 5 Pequad 6374 Catalina 27 Justin Fook 204 19:36:15 00:41:15 00:35:34 00:09:03
DNC: Geronimo (198); ITSAZOO (77419); Mischief (38005); Raccoon (8008); Scotia (5766); Seebar (117); Sizzler (353);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start F at 18:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Dragonfly 702 Rhodes 19 Kevin Cole 258 19:27:04 00:32:04 00:25:48 00:00:00
2 2 Vague Unrest 1328 Rhodes 19 Phil Simon 258 19:28:27 00:33:27 00:26:55 00:01:07
3 3 Never the Less 769 Rhodes 19 William Mastrangelo 258 19:29:21 00:34:21 00:27:38 00:01:50
DNC: Big Wow! (1093); Blitzen (21918); Blowfish (18250); Malolo (245); Patience (37987); Ridiculous (3021);
Multihull (PHRF ToT) Start G at 19:00
DNC: Tuki (1);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________