Corinthian Yacht Club 2006 Friday Night Races - Summer Half Race 1; 7/7/2006 Corinthian Yacht Club
2006 Friday Night Races - Summer Half
Race 1; 7/7/2006

J 105 (One Design) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Aquavit 103 J 105 Tim russell - 78 19:05:13 00:35:13 00:35:13 00:00:00
2 2 Alchemy 46847 J105 Walter Sanford 78 19:05:55 00:35:55 00:35:55 00:00:42
3 3 Bandwidth 405 J105 Leslie Richter 78 19:06:09 00:36:09 00:36:09 00:00:56
4 4 Rabble Rouser 450 j105 Sue Hoeschler Melanson 78 19:06:37 00:36:37 00:36:37 00:01:24
DNC: Breeze (46308); Rabble Rouser (450); Nirvana (342); Arbitrage (116A); Blackhawk (40); Donkey Jack (26); Strangelve (374); Tiburon (265);
NonSpinnaker 1 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Jarlen 28528 J 35 Robert Bloom 72 19:13:31 00:38:31 00:40:15 00:00:00
2 2 Veronese 28458 First 47.7 Chris Dawson 39 19:13:17 00:38:17 00:42:15 00:02:00
3 3 Fast Friends 18696 Santana 35 Bill Smith 114 19:18:30 00:43:30 00:42:35 00:02:20
4 4 QE 3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 19:19:21 00:44:21 00:42:39 00:02:24
5 5 Sweetspot 46921 C&C 121 Jim Forni 51 19:15:10 00:40:10 00:43:26 00:03:11
6 6 Salient 30 Cal 39/2 Mark Pearce 120 19:24:58 00:49:58 00:48:29 00:08:14
7 7 Ganesha 28862 Sabre 36 Tom Bauch 108 19:31:19 00:56:19 00:55:38 00:15:23
8 8 Wenlemir 53295 Swan 47 Wen LIn 78 19:34:24 00:59:24 01:01:29 00:21:14
DNF: Q (28901); Perseverance (7080);
DNC: Nina (27); Yucca (8526); Aniara (8553); Arowana (8); Basic Instinct (8123); Beowulf (87218); Blue Ribbon (658); Freedom (18230); Gentle Storm II (38875);
Spinnaker 1 (PHRF ToT) Start C at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Serena 28538 t1150 david kuttel -3 19:15:24 00:35:24 00:42:04 00:00:00
DNC: Ego (555); Double Trouble (38009); Full Throttle (449); Great Sensation (35045); Humblebee (39); Inspired Environments (28423); Sapphire (38008); sweet jane (38904); Yeofy (35025); Zsa Zsa (35017);
NonSpinnaker 2R (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Smogen III 18180 Sarna 36 Julle Le Vicki 144 19:14:12 00:29:12 00:27:21 00:00:00
2 2 Andiamo 18723 Santa Cruz 27 Mike Warren 135 19:15:35 00:30:35 00:29:01 00:01:40
3 3 Irresponsible 18029 Merit 25 John Coyes 168 19:22:11 00:37:11 00:33:40 00:06:19
DNC: Cuvee II (Non);
Cruising Class (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Aria 5449 Grand Soleil 38 Dan Carrico 141 19:18:10 00:33:10 00:31:12 00:00:00
2 2 Ka-Nina 357 Catalina 34 Gary Stypulkoski 156 19:20:44 00:35:44 00:32:54 00:01:42
3 3 Queen Ann 1338 Catalina Richard Selph 147 19:21:39 00:36:39 00:34:11 00:02:59
4 4 Brezza Bella 46816 Beneteau Oceanis 390 Rob Massey 144 19:25:58 00:40:58 00:38:22 00:07:10
DNF: Surprise (1691);
DNC: Summer Sailstice (142); Kira (28999); Belle Amie (51111); Kansas (48); Sans Souci (28591); Seaghost (63222); Absolute (6700); Boog-a-loo (6669); La Calou (66); Leda (71); Lone (77184); Shearwater (22446); Windhover (47126);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start E at 18:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Etchels (No Name- 960 or 530) 530 Etchells Jeff Wayne 120 19:14:32 00:24:32 00:23:48 00:00:00
2 2 Shenanigans 67 Express 27 Moore Bill 129 19:16:59 00:26:59 00:25:50 00:02:02
3 3 Youngster 82Y IOD Ron Young 156 19:18:56 00:28:56 00:26:38 00:02:50
4 4 Abigail Morgan 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:18:26 00:28:26 00:27:13 00:03:25
5 5 JRMoore 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:20:52 00:30:52 00:28:40 00:04:52
6 6 Blue Pearl 38083 Hunter 41 John Dahle 123 19:20:06 00:30:06 00:29:04 00:05:16
7 7 Red Stripe 8195 J-24 Amy Lyons 168 19:22:52 00:32:52 00:29:45 00:05:57
8 8 Flashman 116M Moore 24 Daniel Perrin 150 19:23:12 00:33:12 00:30:50 00:07:02
DNS: Dry Land (354);
DNC: 306 LP (100); Beer Run (97546); Henry Hannah (7903/59); Abbba Zabba (8112); Aggressor (87075); Another White Boat (8180); Bird Dog (960); Ice Nine (67386); JREtchells (897); Larkin (144); Mickey Finn (1); Moorigami (77); Winter Moon (116K);
NonSpinnaker 3 (PHRF ToT) Start F at 18:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Tension II 1171 Cal 20 John Nooteboom 264 19:27:38 00:32:38 00:26:04 00:00:00
2 2 Slainte 4099 Cal 20 Bill Hughes 264 19:34:19 00:39:19 00:31:24 00:05:20
3 3 Chica 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 264 19:35:38 00:40:38 00:32:27 00:06:23
4 4 Fantasea Islander 82F Islander 28 Kevin Reilly 213 19:39:57 00:44:57 00:38:18 00:12:14
5 5 ITSAZOO 77419 Sprinta Sport 23 Al Widenhofer 198 19:40:32 00:45:32 00:39:34 00:13:30
DNC: Seebar (117); Mischief (38005); Geronimo (198); Pequad (6374); Raccoon (8008); Scotia (5766); Sizzler (353);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start F at 18:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Big Wow! 1093 Rhodes 19 Tom Royall 258 19:27:30 00:32:30 00:26:09 00:00:00
2 2 Ridiculous 3021 Rhodes 19 Robert Ferno 258 19:27:45 00:32:45 00:26:21 00:00:12
3 3 Dragonfly 702 Rhodes 19 Kevin Cole 258 19:28:28 00:33:28 00:26:55 00:00:46
4 4 Vague Unrest 1328 Rhodes 19 Phil Simon 258 19:32:41 00:37:41 00:30:19 00:04:10
5 5 Never the Less 769 Rhodes 19 William Mastrangelo 258 19:38:30 00:43:30 00:35:00 00:08:51
DNC: Blitzen (21918); Blowfish (18250); Malolo (245); Patience (37987);
Multihull (PHRF ToT) Start G at 19:00
DNC: Tuki (1);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________