Corinthian Yacht Club
2005 Fridays - Summer
Race 20; 08/19/2005
Non-Spinnaker 1 (PHRF ToT) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 60 19:12:00 00:42:00 00:44:45 00:00:00
2 2 Salient 30 Cal 39/2 Mark Pearce 123 19:20:08 00:50:08 00:48:25 00:03:40
3 3 Baleineau 42147 Olson 34 Charlie Brochard 105 19:20:50 00:50:50 00:50:27 00:05:42
4 4 Jarlen 28528 J 35 Robert Bloom 72 19:18:36 00:48:36 00:50:47 00:06:02
5 5 Perseverance 7080 First 47.7 Daniel Chador 33 19:15:46 00:45:46 00:51:02 00:06:17
6 6 QE 3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 19:23:14 00:53:14 00:51:11 00:06:26
7 7 Veronese 28458 First 47.7 Chris Dawson 42 19:17:30 00:47:30 00:52:09 00:07:24
8 8 Ganesha 28862 Sabre 36 Tom Bauch 111 19:26:20 00:56:20 00:55:24 00:10:39
9 9 Wenlemir 53295 Swan 47 Wen LIn 78 19:26:01 00:56:01 00:57:59 00:13:14
DNC: Arowana (8); Fast Friends (18696); Sweetspot (46921); Gentle Storm II (38875); Seaghost (63222); Basic Instinct (8123); Yeofy (41382); Windwalker (57307); Aniara (8553); Beowulf (87218); Freedom (18230);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Astra 40079 Farr 40 Mary Coleman 6 19:12:47 00:37:47 00:44:10 00:00:00
2 na Kill-a-watt 35025 1D35 Eliel Redstone 36 19:16:30 00:41:30 00:46:02 00:01:52
3 2 no name 50436
John Kerslake 42 19:17:26 00:42:26 00:46:35 00:02:25
4 3 Bird Dog 530 Etchells Jeff Wayne 120 19:23:04 00:48:04 00:46:38 00:02:28
5 4 Psycho Puppy 131 Melges 24 David Holscher 90 19:21:23 00:46:23 00:47:06 00:02:56
6 5 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:30:49 00:55:49 00:51:50 00:07:40
7 6 Blue Pearl 38083 Hunter John Dahle 126 19:29:22 00:54:22 00:52:17 00:08:07
8 7 Abigail Morgan 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:30:01 00:55:01 00:52:40 00:08:30
9 8 Dry Land 354 Etchells Dave Johnson 120 19:53:02 01:18:02 01:15:42 00:31:32
OCS: Faster Horses (4);
DNS: El Ocaso (28920);
DNC: Flashman (116M); Sapphire (38008); Flash (50505); Alize (32); Queen Ann (13382); Ice Nine (67386); Jazzy (35043); Yucca (8526); Aventure (3311); White Fang (28187); Inspired Environments (28423); Gate Crasher (18930); Meltemi Too (8232); Aggressor (87075); Blue Ribbon (658); Phoenix (432); Scarlett (667); Simba (87275); Zsa Zsa (35017); Tigger (42757); Ego (555); Full Throttle (449); Nina (27); Lightning (51152); Navigator (87617); Double Trouble (38009);
Non-Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start C at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Youngster 82Y IOD Ron Young 156 19:24:37 00:44:37 00:41:05 00:00:00
2 2 Windhover 47126 Pearson 10M John Dodge 150 19:27:59 00:47:59 00:44:33 00:03:28
3 3 Smogen III 18180 Sarna 36 Julle Le Vicki 144 19:27:58 00:47:58 00:44:56 00:03:51
4 4 Summer Sailstice 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:29:05 00:49:05 00:45:23 00:04:18
5 5 Brezza Bella 46816 Beneteau Oceanis 390 Rob Massey 144 19:33:48 00:53:48 00:50:23 00:09:18
6 6 102 102L IOD Dennis Brewer 156 19:35:51 00:55:51 00:51:25 00:10:20
7 7 Kanina 357 Catalina 34 Gary Stypulkoski 156 19:38:52 00:58:52 00:54:12 00:13:07
8 8 Moonlight Lady 63109 Sabre 34 Jerry Florence 144 19:46:50 01:06:50 01:02:36 00:21:31
DNF: Andiamo (18723) [RAF];
DNC: Aria (5449); Hoist a Few (28836); Painkiller (28635); Shearwater (22446); Kira (28999); Surprise (1691); Warwhoop (63336); Belle Amie (51111); La Paloma (164); Absolute (6700); Irresponsible (18029); Lone (77184);
Non-Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Tension II 1171 Cal 20 John Nooteboom 264 19:18:39 00:33:39 00:26:52 00:00:00
2 2 Chica 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 264 19:19:04 00:34:04 00:27:12 00:00:20
3 3 ITSAZOO 77419 Sprinta Sport 23 Al Widenhofer 198 19:19:09 00:34:09 00:29:41 00:02:49
4 4 Mischief 38005 Hunter 29.4 Karl Belgum 198 19:35:19 00:50:19 00:43:43 00:16:51
DNF: Fledgling (6);
DNC: Fantasea Islander (82F); Boog-a-loo (6669); Quicksilver (28045); Interlude (3829); Gotcha (222C); Raccoon (8008); Roeboat (1993); Scotia (5766); Tenacious (5553); Tahiti (22); Fledgling (6); Patience (37987); Wet Hen (444);
PHRF 2 & Knarr (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Another White Boat 8180 J -24 Robert Austrian 168 19:14:54 00:29:54 00:27:04 00:00:00
2 2 Ridiculous 3021 Rhodes 19 Robert Ferno 258 19:24:00 00:39:00 00:31:22 00:04:18
3 3 Figa 1878 J-24 Terry Dewane 168 19:26:45 00:41:45 00:37:48 00:10:44
4 4 Vague Unrest 1328 Rhodes 19 Phil Simon 258 19:37:54 00:52:54 00:42:33 00:15:29
OCS: Never the Less (2);
DNC: 306 LP (100); Dragonfly (702); Big Wow! (1093); Winter Moon (116K); Red Stripe (8195); Benino (102K); Larkin (144); Snaps III (120); Mudhen (913); Amie (18847);
J105 (One Design) Start J at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Lulu 400 J105 Don Wieneke 78 19:05:25 00:40:25 00:40:25 00:00:00
2 na Akula 16 J 105 Doug Bailey 78 19:06:31 00:41:31 00:41:31 00:01:06
3 2 Sabertooth 222J J105 Michael Eagan 78 19:10:55 00:45:55 00:45:55 00:05:30
4 3 Tiburon 265 J 105 Steve Stroub 78 19:12:14 00:47:14 00:47:14 00:06:49
5 4 Breeze 46308 J-105 Franci Fridell 78 19:16:02 00:51:02 00:51:02 00:10:37
DNC: Blackhawk (40); Out of Options (298); Aquavit (103); Hazardous Waste (388); Alchemy (46847); Bandwidth (405); Brick House (634); Donkey Jack (26);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________